top of page

Fulya Candaş Uyarlar

TURKEY

Öğretmen bir anne ve akademisyen / ressam bir babanın çocuğu olarak 1970 yılında Ordu’da dünyaya geldi. İlk ve ortaokul eğitimini Ataköy Lisesi’nde tamamladıktan sonra girdiği Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü / Grafik Ana Sanat Dalı’ndan 1992 yılında mezun oldu. Altı yıl çeşitli ajans ve yayınevlerinde Grafik Tasarımcı / Art Director olarak çalışmalarda bulunmanın yanı sıra hem devlet okullarında hem de özel eğitim kurumlarında 24 yıl sanat eğitimcisi olarak görev yaptı. Bu arada Yeditepe Üniversitesi’nde Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tezli Yüksek Lisans Programını derece ile bitirdikten sonra Prof. Dr. Adil Çağlar Danışmanlığında ‘’Türkiye’de Görsel Sanatlar Dersi Müfredatı- Gelişimi’’ konulu tez çalışmasını tamamladı.

2016 yılında uzun yıllar çalıştığı özel okullarda sanat eğitimciliği görevine emeklilik gerekçesi ile son verdikten sonra sergi organizasyonları, sosyal sorumluluk projeleri ve eğitim kurumlarına dışardan sanat eğitimcisi danışmanlığı yaptı. Bu arada üniversite yıllarında tanıştığı çamuru, sırla birleştirerek seramik çalışmalarına başladı. 2020-21 dönemi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak online derslere katıldı.

Halen kendi atölyesinde resim ve seramik çalışmaları yapmanın yanı sıra, öğrenciler de yetiştirmektedir. 1990 yılına babasının fotoğraf makinesi ile başlayan Fotoğraf Sanatı yolculuğu halen devam etmektedir. Aktif olarak resim, fotoğraf ve seramik çalışmaları ile karma sergi ve özellikle sosyal sorumluluk proje sergilerine katılmaktadır. Yakın zamanda, şiddete maruz kalan kadınlar için bir sosyal sorumluluk projesi olarak gerçekleştirilen “Toprakla Ağıt” süreli Seramik Sergisinde eserleri ile yer almış, ayrıca serginin afiş tasarım-tanıtım çalışmaları görevini de üstlenmiştir.

Fulya Candaş Uyarlar
bottom of page