top of page
Afiş 2.png

Tarih: 
01.08.2023-31.12.2023
Yer: 
Artmeezgallery
www.artmeezgallery.com

Küratör:
Hatice KETEN
Ezgi TOKDİL

ADEM GENÇ -RES İPSA RESİMLERİ- DAVETLİ SANAL SERGİ
ADEM GENÇ -RES İPSA WORKS- INVITED ONLINE EXHIBITION

Yasal Uyarı / Legal Warning

Burada sergilenen tüm eserler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile koruma altında olup, tüm hakları sanatçısına aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve kullanılamaz.

All Rights Reserved - Artmeezgallery

20210201225958740.jpg

ADEM GENÇ

1944 yılında Rize’ninArdeşen ilçesinde doğdu. Lâdik-Akpınar İlköğretmen Okulu’nu bitirdikten sora, Ankara- Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünden mezun oldu. Adana, Haruniye-Düziçi İlköğretmen Okulu ve Rize İlköğretmen Okulu’nda Resim öğretmenliği yaptı. 1969’da 1416 Sayılı Kanun uyarınca yapılan yarışmalı sınavlarda başarılı görülerek, ihtisas için kendi tercihiyle İngiltere’ye gönderildi. 1970-71’de Bournemouth College of Art’ta Lisans tamamlama ve 1971-74 yılları arasında, Londra-Saint Martin’s School of Art’ın Advanced Painting bölümünde Postgraduate öğrenimi gördü.

 

1974 yılında yurda dönünce Samsun Eğitim Enstitüsü Resim-İş bölümüne atandı. 1978’de bu görevinden kendi isteğiyle ayrılıp Ege Üniversitesi'nde asistan oldu. Kuruluş sürecinden itibaren uzun bir süre Ege Üniversitesi Mimarlık ve Güzel Sanatlar Fakültesinde ve daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Uygulamalı Sanatlar Bölümü ile Resim Bölümünde “Bölüm Başkanı” olarak görev yaptı.

 

1980’de Master ve 1983’te Doktora derecelerini alan Adem Genç’e 1985’te Resim Dalında Sanatta Yeterlik Diploması verildi. 1987’de doçent, 1992’de profesör oldu. 1991-92 öğretim yılında, Fulbright Post Doctoral araştırma bursu ile Kaliforniya Devlet Üniversitesi / CSU Chico'da çalıştı.

 

1994 yılında Türkiye’nin Onur Konuğu olduğu Houston International festivali ve 2005’te, The Second Beijing İnternational Art Biennal'e çağrılı sanatçı olarak katıldı. Bienal sürecinde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Hefei Kentinde düzenlenen akademik seminerde "Soyut Sanatın Toplumsal İşlevi" konulu bildirisini sundu. Çeşitli ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların düzenlediği çok sayıda grup ve çağrılı sergilere katılmış bulunan sanatçı, bugüne kadar yurt içinde 30, yurtdışında 4 kişisel sergi gerçekleştirdi.

 

Adem Genç, 1980 ile 1996 yılları arasında girdiği yarışmalı sergilerde, başta 1984 yılında almış olduğu “İnönü Vakfı Resim Yarışması Birincilik Ödülü” ve 2010 "Sedat Simavi Plastik Sanatlar - Resim Ödülü" olmak üzere, resim dalında toplam 13 ödül aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nden emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşen Adem Genç, 1999-2016 yılları arasında Beykent G.S.Fakültesinde kısa bir süre dekanlık yaptı. 

 

Ayvansaray Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kuruluş sürecinde 2 yıl görev alan Prof. Dr. Adem Genç, 2017-18 akademik yılından bu yana Altınbaş Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesinde çalışmaktadır.

 

Sanatçının yapıtları, yurt içinde birçok resmi ve özel koleksiyoNa kabul edilmiş; yurt dışında ise İngiltere, Almanya, İsviçre, Slovenya, ABD ve Avusturalya’da özel koleksiyonlara ve ayrıca, Almanya’da Deutsche Bank koleksiyonuna, Birleşik Arap Emirlikleri’nde Manaf Arab Museum of Modern Art koleksiyonuna girmiştir.

 

Sanatı hakkında, 2004 yılında, şair, eleştirmen ve sanat yazarı Ahmet Oktay tarafından kaleme alınan, Adem Genç-Post-Dada Pop Sürecinde Yeni Soyut Yaklaşımlar (Adem Genç-The New Abstract Appoaches During The Post Dada and Pop) isimli kapsamlı bir kitabın dışına Adem Genç’in yayımlanmış 3 kitabı, 4 sergi kataloğu ve 50’yi aşkın sayıda bilimsel inceleme ile ulusal/uluslararası yayınları bulunmaktadır.

Adem_Genç.jpg
BELGELER / DOCUMENTS
Görüşleriniz

Geri bildiriminizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz!

bottom of page